تصویر پست

مستند صنعتی مپنا

بدون مقدمه:
خیابان میرداماد شرکت مپنا طبقه هفتم واحد روابط عمومی
شروع صحبت در مورد یک پروژه آب شیرین کن و تولید برق در جزیره قشم بود.

مواردی که معمولا در انجام یک پروژه کار را با مشکل مواجه میکنند از سه مورد نشعط میگیرد اولین موردهمیشه در اولین قرارها صورت میگیرد.

عدم ارتباط کارفرما و پیمانکار

به دلیل نداشتن اطلاعات کافی یا تعداد مسئولین یک پروژه و ندانستن اینکه واقعا قرار است در این پروژه چه خروجی داشته باشند همیشه دردسر سازاست.

معمولا با چندین سئوال و گرفتن پاسخ آن میتوانی تا اندازه ای از روند اجرایی پروژه مطلع شوی و اونروز من با خیال تصویربرداری از یک گود برداری و مقداری تجهیزات ساختمانی در بیابانهای قشم روبرو شدم و بعد از صحبتهای مختصر در مورد پیش پرداخت و از این موارد از آن جلسه خارج شدیم.

پیش تولید

تهیه تجهیزات لازم و نفرات همراه برای یک سفر پنج روزه یکی از اصلی ترین موارد است اما با یک تحقیق ساده خارج از چارچوب قرارداد در مورد پروژه همیشه ثابت کرده که تحت هیچ شرایطی شما با مشکل مواجه نخواهید شد.
پس با یک سرچ ساده در گوگل و دیدن نقشه هوایی منطقه متوجه یک پروژه بزرگ و اجرای آن در جنوب منطقه قشم نزدیک به خلیج فارس شدیم و همین موضوع باعث شد کل رویکرد ما در تهیه تجهیزات تولید تغییر کند.

عدم همانگی

فرودگاه قشم و عدم اطلاع از روند کاری در جزیره وآوردن تجهیزات و رد کردن از گمرک بدون گرفتن برگه اینها مواردی هستند که کارفرما باید تذکر دهد که تجهیزاتی که وارد مناطقی که گمرک دارند حتما باید برگه ورود بگیرید در غیر این صورت موقع خروج تجهیزات شما شامل گمرکی می شوند.
هماهنگی هایی که در اکثر پروژه ها به ضرر کارفرما می شود مثل گرفتن وسیله در اختیار یا هتل و مواردی که در خود پروژه رعایت نمی شود.
کار استارت خورد و سریع بعد از یک دیدار از خود پروژه و واحدهایی که نیاز به تهیه تصویر دارند شروع کردیم . همزمان هم تصویر هوایی و هم عکاسی و تصویربرداری حرکتی انجام دادیم . محوطه پروژه نصبت به خود تاسیسات بسیار کوچک بود و همین امر باعث می شد که از لنزهای واید استفاده کنیم و بخاطر نزدیک بودن به دیتیل ها تصاویر دفورمه می شدند و کناره های تصویر ایجاد کشیدگی می شد.
با استفاده از جاده های کناری تاسیسات و ریل توانستیم یک خط صاف از روند پروژه تصویربرداری کنیم.

  • داشتن سه دوربین با لنزهای مختلف
  • اصلاح رنگ و نور در هر سه دوربین
  • یکی کردن فرمت

زمان و اطلاعات پروژه

کم کم به روزهای پایانی تصویربرداری نزدیک می شدیم و بدلیل نداشتن اطلاعات مربوط به نحوه کار ما باعث شد که یک جلسه توجیحی برای مدیر مجموعه برگزار کنیم تا متوجه شود در تصویربرداری عمل لوپ کردن امکان خطای زیادی دارد.
پروژه های پتروشیمی و پالایشگاهی بدلیل نورپردازی که روی خود ایستگاه ها نصب میشود در شب تصویر خیلی زیبایی دارد اما در این پروژه فقط یکی از سکو ه ها نورپردازی شده بود که بعد از جلسه آن را برای گرفتن تصویر برداری شب آماده کردند.
خروجی این کار بعد از دوازده روز به تعداد چهار کلیپ 1، 5 ،12 دقیقه ای و یک سی ثانیه ای با فرمت 4k تحویل گردید. البته که با داشتن موسیقی کپیرایت دار خود پیمانکار و نریشن در کل با تمامی مواردی که ذکر شد قابل ذکر است آبروی کاری پیمانکار هیچ ربطی به کمبودهای کارفرما ندارد شما باید در هر شرایطی بهترین خروجی را داشته باشید.

بـعـدی
پروژه مسکن مهر (ده هزار واحدی پردیس)